Köpeklerin Ataları Ve Evcilleştirilmesi


Sadık Dostlarımız Köpekler Bugünkü Evcil Köpek Haline Nasıl Geldi?
Köpekler insanlığın en eski tarihlerinden bu yana insanların sadık dostu olarak gelebilmiş belki de en sıkı ilişkiler kurmuş sosyal bir türdür. Köpek dostlarımız hayatımızda önemli bir yer tutar. Narkotik araştırmalardan tutun da arma kurtarma işlerine kadar insana bu derece yardımcı olabilen bir tür daha olmamıştır. Köpeklerin yabani halinden bugünkü evcil köpek haline gelmesinde en büyük payı en yakın ilişkileri kurduğu insanlar üstlenmektedir.
Köpeklerin Ataları Nasıldı?
Köpeklerin atalarının biz insanların hayatına nasıl girdiğiyle ilgili çeşitli görüşler mevcut. Size bu görüşlerden bahsetmek istiyorum. Yabani köpeklerin kurtlarla ve çakallarla ortak atadan geldiği baskın görüş halinde. Daha çok günümüzdeki kurtlara benzeyen bu ortak ata insanların artıkları ile beslenmeyi keşfettiğinde insan yaşamına girmeye başlamıştır. Devamlı yiyecek bulma kolaylığı hatta insanın barındığı yerlerde insanlarla birlikte vahşi hayvanlardan korunma olanağı onların vahşi güdülerinin törpülenmesine yol açmıştır. Bu sürecin hala devam ettiği ve köpek içgüdülerinin hala değişmekte olduğu düşünülmekte. İlk köpek ırkları insanlarla birlikte seyahatler etmiş ve farklı mevsimsel şartlarda binlerce yıl içerisinde adapte olarak çeşitliliğini arttırmıştır.
Köpek Irklarının Sayısı Neden Bu Kadar Fazla?
Köpek ırklarının asıl artışı insan eliyle olmuştur. Çeşitli köpek ırklarının çiftleştirilmesi ile elde edilen melezler sürekli kendi arasında çiftleştirilerek saflaştırılmış ve yeni ırklar oluşmuştur. Bu ırkların oluşmasında insanlar daha çok kendi ihtiyaçlarını göz önünde tutmuşlardır. Örnek vermek gerekirse güçlü büyük ırklar ile koruma iç güdüleri yüksek köpeklerin çiftleştirilmesi ile koruma iç güdüleri gelişmiş güçlü bekçi köpekleri elde edilmiştir. Bugün bu köpekler evlerimizi, işyerlerimizi, bahçelerimizi yaşam alanı olarak benimsemekte ve tehlikeli yabancılardan canları pahasına korumaktadır. Günümüzde bu ırklardan bazıları görme engelli olanlarımız için göz, emniyet güçlerimiz için kulak, hepimiz içinse yakın dost olmaktadır.
Köpeklerin Doğasına Aykırı Davranan İnsanoğlu
Binlerce yıldır geçirdiği evrim ile vahşi yaşamdan koparak insan ile yaşamaya alışan bu canlar artık insan bağımlı oldukları için bazı zorluklar da yaşamaktadır. İnsanların yardımı olmadan hayatını sürdürebilme yeteneğini kaybetmiş olan bu köpek ırkları bazı belediyeler ve kötü niyetli insanlar tarafından toplanarak şehir dışındaki ormanlık alanlara bırakılmakta, bu da onların ölmesine yol açmaktadırlar. Bir tür itlaf şekli olan bu yöntem, hayvanları açlıktan öldürmek amacıyla yapılan son derece insanlık dışı bir cinayettir. Hiçbir hayvan bu şekilde ölmeyi hakketmemektedir.